2024-ben immár 17. alkalommal került sor a Magyar Üzleti Felelősség Díj, a CSR Hungary Díj ünnepélyes átadójára 2024. november 15-én, a Gundel Palotában. A nyertesesek között található nagyvállalat és KKV, magyar és külföldi érdekeltségű cég, budapesti és nem budapesti vállalat egyaránt.
Takács Júlia, a CSR Hungary CEO&Alapítója kiemelte:
„ Számunkra a siker mércéje az is, hogy immár a 2006 óta létező CSR Hungary Díj egyre népszerűbb a cégek/intézmények körében. Ezzel is hozzájárulva Magyarországon a vállalati fenntarthatóság és felelősség elterjedését, alapelveinek beépítését a cég DNS-be. Nem veszítve el azt az alapvető célt, hogy egy cég funkciója a profit szerzése, alaptevékenységének zavartalan, sikeres működése. Nevezzük bármely mozaikszóval! Legyen az akár a CSR, akár a fenntarthatóság, akár az ESG.. A tartalmi alapelvek, a miértek azonosak. A hogyanban különböznek az egyes cégek.
A Magyar Üzleti Felelősség Díj, a CSR Hungary Díj programja hatékony, elismert platformmá vált a legjobb gyakorlatok megosztására, a benchmarkingra és az egymástól való tanulásra. Ez a program évente lehetőséget kínál a szervezeteknek, hogy bizalmat és tudatosságot teremtsenek az érdekeltek körében. Felelős és fenntarthatósági irányításuk bemutatásával. Ebben nem kis szerepe van a 2006-tól komplex szakmai háttérként szolgáló CSR Hungary márkának. Ma már néhány éves előkészület után a megújult pályázati struktúra önkéntes védjegyhasználati rendszerrel támogatja a Magyarországon működő vállalkozások hiteles vállalati felelősség menedzsment rendszerét.
A CSR Hungary Díj programja hatékony, elismert platformmá vált a legjobb gyakorlatok megosztására, a benchmarkingra és az egymástól való tanulásra. Ez a program évente lehetőséget kínál a szervezeteknek, hogy bizalmat és tudatosságot teremtsenek az érdekeltek körében. Felelős és fenntarthatósági irányításuk bemutatásával. Ebben nem kis szerepe van a 2006-tól komplex szakmai és kommunikációs háttérként szolgáló CSR Hungary márkánknak.
Mi a CSR Hungary részéről nem csak a Magyar Üzleti Felelősség, a CSR Hungary Díj létével hívjuk fel a figyelmet a vállalati fenntarthatóság és felelősségvállalás szakmai részére.
Nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy minden új innováció, új trend „csak” 1 gondolattal kezdődik… Azonban az az egyetlen gondolat kezdetét jelentheti egy új, fenntartható üzleti modell kialakításának. A CSR Hungary ma már komplex, egymást erősítő elemekből álló portfóliónkkal a hogyanban tud segíteni a cégeknek, intézményeknek. CSR Hungary hírportál, kiadványok (CSR Hungary Védjegy Regiszter), CSR Mátrix Consulting, CSR Next Képzési Program, események, CSR Hungary Klub.
Kik a CSR Hungary Díj Bizottság tagjai?
- Takács Júlia, a CSR Hungary, CEO&Alapító, a „CSR Hungary Díj” alapítója
- Dr. Doór Zoltán, a Magyar Logisztikai Egyesület elnöke
- Dr. Balog Ádám, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara általános alelnöke
- Bihall Tamás, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara oktatási- és képzési ügyekért felelős alelnöke és a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke
- habil Kovács Levente, Professzor, az Óbudai Egyetem (ÓE) rektora, igazgatója
- Dr. Kőrösi Mária, egyetemi docens, kommunikációs szakértő a Széchenyi Társaság elnökségi tagja
- Németh László, Ipartestületek Országos Szövetségének az elnöke (IPOSZ/Társadalmi vezetés)
- Szent-Ivány Ágnes, a Joint Venture Szövetség Etikus Üzleti Magatartás Bizottság elnöke, a Sándor Szegedi Szent-Ivány Komáromi Eversheds Ügyvédi Iroda vezetője és egyik alapító partnere
Dr. Sztranyák József, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke, a VOSZ Közép-magyarországi Regionális Szervezet irányító testületének elnökhelyettese
Kik nyertek 2024-ben CSR Hungary Díjat?
Legjobb felelős és fenntartható vállalatért
- AUCHAN Magyarország / Környezeti és társadalmi fenntarthatóság az Auchan Magyarországnál
- Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. / „Fenntarthatóság, vállalati felelősségvállalás és LEAN szemlélet a Knorr-Bremse Budapest Szerviz Központjában”
- KOSTAL Global Business Services Center Hungary / A KOSTAL fenntarthatósági útja, rendszere
- Lidl Magyarország / „A jövő útján” – Fenntarthatósági stratégia
- MBH Bank Nyrt. / Az MBH Bank Fenntartható Jövő Bankja program
Legjobb CSR Programért – Közös ügyek-közös felelősség
- Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. / Sportkörök az egészséges munkatársakért
- Merkbau Zrt. / Karbonsemlegesítés a közösség erejével
- Samsung SDI Magyarország Zrt. / „Gifting by supporting”, azaz „Támogatva adni” program
- TRUMPF Hungary Kft. / Trumpf fókuszban az érintettek
- Veolia Energia Magyarország Zrt. / „A Tehetség esélyt érdemel” program
Legjobb innováció a körkörös gazdaságért
- Cup Revolution Kft. / a Cup Revolution újrahasználható pohár és ételdoboz rendszerének bemutatása
- TRUMPF Hungary Kft. / Fenntartható gyártás a Trumpfnál
Legjobb környezeti felelősségvállalásért
- K&H Egészséges Társadalomért Alapítvány / K&H zöldautó finanszírozás – a fenntartható mobilitás útján
- Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. / Eco-design szemlélet a vasútiparban: már a kezdetektől
- Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. / „Utunk a CO2-mentes járműgyártás felé. A Mercedes-Benz kecskeméti gyárának fenntarthatósági tevékenysége és eredményei”
- Schaeffler Savaria Kft. / Klímavédelem felsősokon – A Schaeffler legnagyobb kiserőműve Szombathelyen
A „CSR lelke” – Legjobb belső CSR megoldásokért
- Harman Becker Gépkocsirendszer Gyártó Korlátolt Felelősségű Társaság / Harman a munkavállalókért
- HiPP Termelő és Kereskedelmi Kft. / Munkavállalói jóllét
- Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. / Középpontban a közösségek
- Lidl Magyarország / „A jövő útján” – YOU empowered by #teamlidl – nemzetközi fenntarthatósági kezdeményezés
- Trivium Packaging BSC Europe / Munkavállalói-közösség
Junior
- ON Hungária Csoport / A Föld bajnokai – Közösségek együtt a zöld jövőért
- Samsung Electronics Magyar Zrt. / Megoldások a holnapért 2024
Legjobb CSR kommunikációért
- HELL ENERGY Magyarország Kft. / „ALUMÁNIA 2023 – Sikeres program a fenntarthatóságért és az alumíniumdobozok újrahasznosításáért”
- Lidl Magyarország / „A jövő útján” – SzelektálOK kampány
Legjobb fenntartható mezőgazdaság megoldás
- K&H Csoport / K&H agrár CO2 kalkulátor
Kik kapták 2024-ben a 3 különdíjat?
Az Europa Design Well Done különdíját Feuertag Ottó, az Europa Design alapító-tulajdonosa, a Wellbeing Szövetség elnökségi tagja adta át a Hipp Termelő és Kereskedelmi Kft-nek.
A különdíj célja annak vizsgálata és értékelése, hogy a pályázó cégek milyen elköteleződéssel állnak a komplex , átfogó és vállalati szinten bevezetett és működtetett Wellbeing stratégiai gondolkodáshoz. A 3 pilléren nyugvó mentális ,fizikai-környezetei, valamint szociális wellbeing jógyakorlatoknak lehetőség szerint egyenlő mértékűnek, egymásra épülőnek lehetőség szerint minél jobban visszamérhetőbbnek kell lennie.
A Hipp saját pályázatában Szociális környezeti innovációként jellemezte programját, de egyértelműen ez egyéni mentális jólétet is támogató eszközzé vált
Ilyen például a szabad vasárnap különös értéke melyet az alapító idézete így foglal össze: „Der Sonntag ist heilig. Da wird nichts gemacht.“ – Claus Hipp
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy még különmunkát, mint pl. túlmunka műszakot, IT-rendszerátállítást, se vasárnap, hanem szombaton hajtsanak végre. Emellett azonban minden más eszközzel támogatják a rugalmas munkavégzés kifejezetten magas hatékonyságú gyakorlatát.
A HIPP a fejlett belső kommunikációt mint az innováció egyik alappillért kezeli.
„Minél inkább sikerül elérni, hogy az alkalmazottak egészséges környezetben végezhessék munkájukat, annál inkább lehet sikeres a bevonásuk az innovációkba, mely a cégen belüli kommunikáció alapja lehet, ezáltal megvalósítva egy jó szervezeti teljesítményt.”
Ezzel a módszerrel a kulturális kötődést tudják kimagasló szinten és hitelesen támogatni és a környezetet elvont és fizikai értelemben is kezelik..
A 2006-ban alapított CSR Hungary és a szintén 2006-ban alapított Trade magazin idén is folytatja együttműködését a példaértékű CSR programok díjazásában. A Trade magazin saját fenntarthatósági versenye mellett, idén 5. alkalommal kapcsolódott a CSR Hungary versenyhez, hogy a nyertes FMCG-piaci pályázatok közül kettőt ismét kiemeljen, támogatva ezzel is őket a még szélesebb körű megismertetésben.
Idén a K&H Bank Agrár CO2 kalkulátora, mint a Legjobb fenntartható mezőgazdasági megoldás programja, illetve a Lidl Magyarország „A jövő útján” – SzelektálOK kampánya nyerte el a Trade magazin különdíját.
A K&H agrár CO2 kalkulátor az adott cég saját valós termelési adatai és az adott szektor nemzetközi statisztikái alapján megmutatja, hogy mekkora károsanyag-kibocsátása van az adott gazdaságnak. Ezáltal támogatja a vállalkozások tudatosságát és fenntartható működését egyaránt. Emellett elősegítheti a nyereséges működést és az ESG jelentésekhez szükséges beszállítói információszolgáltatást, további lendületet adva a zöld gazdaságra való átálláshoz.
A LIdl Magyarország 2023-ban életre hívott átfogó SzelektálOK kampánya segíti a fogyasztókat, hogy az elköteleződésen túl minél több információhoz is hozzájuthassanak a megfelelő szelektív hulladékgyűjtés kapcsán. A sikeres szelektív hulladékgyűjtéshez a hulladék anyagának beazonosítása mellett tudni kell, hogy mely anyagok hasznosíthatóak újra, s ehhez kapcsolódóan is számos tudnivaló van, amit figyelembe kell venni ahhoz, hogy a begyűjtött szelektív hulladék újrafeldolgozható legyen.
– Bízunk benne, hogy sok közös verseny áll még előttünk a CSR Hungary-vel. Ezúton is gratulálunk minden nyertesnek – mondta Hermann Zsuzsanna, a Trade magazin ügyvezető-főszerkesztője.
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) fontosnak tartja, hogy a jó példákat állítson a budapesti vállalkozók elé, akár fővárosi akár vidéki mintáról legyen szó. A fenntartható működés területén az Auchan évek óta következetes stratégiát mutat és ez az oka annak, hogy a BKIK a vállalatnak ítélte a nem-budapesti székhelyű díjazottnak járó különdíjat.
Az Auchan 2019 óta folyamatos szisztémát követ a fenntarthatósággal kapcsolatban. Első lépésként bevezette a karton bevásárlódobozt, majd később az alternatív csomagolóeszközöket. A vállalat a műanyagmentesítéssel évi 172 tonna műanyagot tud megspórolni és azt a célt tűzte maga elé, hogy 2025-re már a teljes sajátmárkás portfólió újrahasznosítható csomagolásban kerül a polcokra.
Idén már minden áruházban és logisztikai központon bekapcsolják a felhelyezett napelemeket. 2016 óta pedig jelen vannak a hazai e-kereskedelmi piacon, a szolgáltatás 2021-ben lett országos. Céljuk, hogy a kiszolgálás magas színvonala mellett a lehető legkisebb környezeti terheléssel járjon a házhozszállítás. Az elektromos autók használatának népszerűsítét is zászlajukra tűzték, már öt évvel ezelőtt, a hazai boltláncok közül elsőként elkezdtek töltőoszlopokat telepíteni az áruházi parkolókba.
Társadalmilag hasznos vállalatként elkötelezettek a helyi közösségek támogatása, valamint az egészséges táplálkozás előmozdítása mellett, ezért az utóbbi években több ilyen kezdeményezést is indított a vállalat, illetve támogatott az Auchan Alapítvány. Szintén az alapítvány támogatásával szervezték tavaly a Miből Mennyit Egyek digitális oktató program és immár hatodik alkalommal az iskolai tanszergyűjtő akciót. A Különdíjat Csókay Ákos, a BKIK főtitkára adta át.